Půjčit si nebo raději našetřit?

Hned v úvodu Vám položím řečnickou otázku. Co byste zvolili, kdyby, jste se chtěli postavit na vlastní nohy a pořídit si vlastní bydlení? Hypotéka, nebo nájem? Spousta starších už má jasno, nicméně zkusme si to vzít tak, že se rozhodujeme nad tím, zda se chceme zadlužit na desetiletí a žít ve svém, nebo žít bez dluhu, ale platit nájem? Jedná se o velmi zásadní rozhodnutí, pokud se rozhodneme špatně, těžko se bere zpět.

hypotéka

Pro začátek by bylo zcela na místě si vydefinovat rozdíl mezi hypotékou a půjčkou. Hypotéka je dlouhodobý úvěr, jehož splacení je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, kdežto půjčka je druh úvěru, při kterém dochází k časovému přerozdělení peněz mezi věřitelem a dlužníkem. Dlužník je povinen věřiteli vrátit peníze, které si půjčil, v předem dohodnutých splátkách. Kromě půjčených peněz musí dlužník obvykle vrátit i něco navíc – a to úroky a poplatky.

Pokud nejste zrovna teenager nebo student vysoké školy, tak jste již v životě řešili otázku, zda se rozhodnout pro hypotéku, nebo zda se vydat cestou nájmů. Každá varianta má svá úskalí, která si pojďme shrnout. Naprostou většinu lidí děsí pocit, že někomu dluží, když se jedná o byt jsou to miliony a doba splácení je několik desítek let. Pokud si ovšem potřebujeme půjčit, nejedná se vždy o hypotéku, taková půjčka také dokáže nejednoho potrápit.

Naprostá většina lidí a dokonce z řad odborníků na slovo vzatých Vás bude přesvědčovat o tom, jak jsou půjčky a hypotéky špatné a že lepší bude, když se jim vyhnete velkým obloukem. Bohužel ono to bez nich nejde, málokdo má tu možnost, že mu rodiče věnují byt nebo peníze na jeho pořízení. I zadlužit se dá chytře, pokud víte, jak na to!

půjčka

 

Potřebuji vlastně půjčku?

Při pořizování dané věci, na kterou si chceme půjčit bychom měli přemýšlet, jakou má pro nás prioritu, tedy jinak řečeno, zda je pro nás okamžitě potřebná, nebo se bez ní naopak nějakou chvíli obejdeme. Z toho plyne, že si nepůjčujme na zbytečnosti, pod pojmem zbytečnost by se dala nazvat dovolená.

Mějte otázky!

Půjčky byste měli zásadně vždy zajišťovat na pobočce, internet je holé šílenství! Na pobočce se prostě jednoduše zeptáte, nemusíte nic vyčítat z velmi šikovně napsaných smluv. Zároveň máte možnost osobně proklepnout poskytovatele Vaší půjčky.

Lichva již není v módě

Když už sáhneme po penězích od někoho jiného, měla by to být banka a nebo prověřená nebankovní společnost, určitě není vhodné spoléhat na rychlé půjčky a jiné moderní nešvary. Při sjednávání půjčky se vždy ptejte o kolik vlastně půjčku přeplatíte!

Co když nestíhám splácet?

Bohužel pokud se Vám podaří dostat se do situace, kdy nestíháte včas splácet, není ještě tak zle. V tuto chvíli lze použít takový „manuál“, kdy okamžitěkontaktujete poskytovatele půjčky a informujete ho aktuální situaci. Většinou se tato situace řeší formou posunutí splátek.

Magické RPSN

Tento bod souvisí s předešlými body, tedy hned se zajímat kolik za půjčku vlastně zaplatím. Pokud je poskytovatel seriózní, hned od začátku Vám nabízí podrobné informaci o celkové částce k zaplacení. Vy poté rovnou víte, na čem jste.

Nebojte se porovnávat

Než navštívíte banku využijte služeb internetových srovnávačů a kalkulaček, které Vám spočítají, kolik Vás půjčka bude ve skutečnosti stát. Vychází se zde z částky a doby, po kterou ji chcete splácet. Výsledkem je výše měsíční splátky, roční úroky i celková částka, kterou uhradíte.

POZOR!

Nakonec velmi důležité pravidlo, na které byste měli myslet už při první půjčce nebo hypotéce! Nevytloukejte klín klínem, jinak řečeno, nepůjčujte si peníze kvůli splacení jiné půjčky. Je to smutné, ale i tkoví lidé, respektive hazardéři se najdou. Pro všechny případy je tady poradna při finanční tísni.

hypoteční poradenství

Rozhodnete-li se pro hypotéku, doporučím Vám internetový portál Dům dluhů, která pomůže navrhnout nabídky hypoték, které budou pro danou situaci ty nejvhodnější.